GOOD FIGHT: Philly Challenge Pictures


Kids/Teens Gi photos

Kids/Teens NoGi photos

Adult Gi photos

Adult NoGi photos

Podium pics & candid shots


Gi Results:


Kids

Advanced







74-79 lbs




Sydney

James

Team Lloyd Irvin

12

Lloyd

Irvin III

Team Lloyd Irvin

8

Tobie

Renaud

Hokano Mikata

4





78-79 lbs




Quinton

Dixon

Team Lloyd Irvin

6

Tobie

Renaud

Hokano Mikata

4





103-105 lbs




Elijah

Dorsey

Team Lloyd Irvin

6

Angelo

Levon

Ground Control Academy

4





Teens

Intermediate







98-105 lbs




Shon

Staton

Team Lloyd Irvin

9

Kobe

Adolph

Team Lloyd Irvin

6

Angelo

Levon

Ground Control Academy

3





117-125 lbs




Joel

Renaud

Hokano Mikata

6

Hrithik

Sangani

Paramount Jiu-Jitsu

4





143-153 lbs




Christian

Hannigan

JBMBJJ

6

Tyler

Burns

Tatu BJJ

4





Kids

Intermediate







51-56 lbs




Milind

Sangani

Paramount Jiu-Jitsu

6

Sammy

Spaulding

AMERICAN MMA

4





82-83 lbs




Rocco

Murray

Team Lloyd Irvin

6

Italo

Azario

Team Jucao USA

4





90-107 lbs




Ricco

Murray

Team Lloyd Irvin

9

Alicia

Slimmer

Impact Martial Arts

6

Emma

Matera

NJMA-Delran

3





Teens

Beginner







79-90 lbs




Caleb

Underhill

Team Ramsey Jiujitsu

6

Robert

Gaddy

Platoon Jiu Jitsu

4





173-173 lbs




Brent

Artley

Team Ramsey Jiujitsu

6

Tyler

Burns

Tatu BJJ

4





Kids

Beginner



 




50-58 lbs

 



Sammy

Spaulding

AMERICAN MMA

9

Nathan

Anapolsky

Maryland Martial Arts

6

D.j.

Winsett II

Yamasaki Academy

3





65-67 lbs




Makayla

Black

Gracie 717 Team Bala

9

Shane

Bowman

Balance/NJMA

6

Katie

Pitts

Alliance PA

3





72-74 lbs




Natalie

Perez

Impact Martial Arts

6

Elizabeth

Trabocco

Platoon Jiu Jitsu

4









Fastest Sub:




Nathan

Anapolsky

Maryland Martial Arts

(12 sec)





Black/Brown

Belt

Men






Heavy

206+ lbs



Samir

Abdolkader

Yamasaki Academy

12

Josh

Key

Dante Rivera

8

Dave

Sulkin

Platoon Jiu Jitsu

4





Purple

Belt

Men






Light

155 lbs



Brad

Boulton

JBMBJJ

9

Zach

Green

Gracie Philadelphia

6

Malachi

Edmond

Team Lloyd Irvin

3





Middle

185 lbs



Christian

Reitz

NY Combat Sambo/SubF

9

Kevin

Gibbs

10th Planet JJ

6

David

Porter

Team Pedro Sauer

3





Light Heavy

205 lbs



Connor

Dixon

Impact Martial Arts

9

Ben

Parris

Precision Jiu Jitsu

6

Alberto

Medina

Codella Academy

3





Heavy

206+ lbs



Alec

Castro

CPAMMA/Renzo Gracie

6

Kenneth

Podgorsek

Balance/Next Gen MMA

4





Fastest Sub:




Kevin

Gibbs

10th Planet JJ

(16 sec)






Blue

Belt

Men






Feather

145 lbs



Tim

Schilling

Animals MMA

21

Matt

Roberts

MPR Endurance

14

Matt

Santini

Tim Carpenter BJJ

7





Light

155 lbs

Adult


Daniel

Maira

MPR Endurance

9

Robbie

de la Rionda

NJMA

6

Douglas

Nguyen

Team Pedro Sauer

3





Light

155 lbs

Executive


Greg

Lew

Maryland Martial Arts

6

Ruben

Blanco

OCBJJ

4





Welter

170 lbs

Adult


Derrick

Holmes

Team Lloyd Irvin

21

Ocie

Blackman

Razors Edge MMA

14

Austin

Sampson

Renzo Gracie Philly

7





Welter

170 lbs

Executive


Chris

Cobb

Alliance PA

9

Chad

Black

Gracie 717 Team Bala

6

Jeremy

Metzger

Vicente Junior/PACS

3





Middle

185 lbs

Adult


David

Adams

Ground Control

6

Piankhi

Zimmerman

CPMMA

4





Middle

185 lbs

Executive


Eric

Foglia

Unrivaled Athletics

6

William

Redheffer

Balance Studios

4





Light Heavy

205 lbs



Justin

Kantorik

Vicente Junior/PACS

12

Greg

Davies

Green Jiu Jitsu

8

Dustin

Buxton

n/a

4





Heavy

206+ lbs



Angelo

Ocasio

Renzo Gracie Philly

6

Jason

Edwards

PaperStreet BJJ

4





Fastest Sub:




Justin

Kantorik

Vicente Junior/PACS

(1:15)






Blue

Belt

Women






Feather

135 lbs



Charmaine

Mills

Daddis Fight Camps

6

Emelyn

Shea

Platoon Jiu Jitsu

4





Fastest Sub:




Charmaine

Mills

Daddis Fight Camps

(6:16)






White

Belt

Women






Open

Class



Charmaine

Mills

Daddis Fight Camps

9

Michelle

Hetrick

UFC Gym

6

Emelyn

Shea

Platoon Jiu Jitsu

3





Fastest Sub:




Michelle

Hetrick

UFC Gym

(7:15)






Black

Belt

Women






160 lbs




AaRae

Alexander

Team Lloyd Irvin

6

Kasey

Matthews

PaperStreet BJJ

4





White

Belt

Men






Feather

145 lbs



Stephen

Nova

American Killer Bees

12

Brock

Stoltz

Gracie 717 Team Bala

8

Brian

Sommers

Semper Fi MMA

4





Light

155 lbs

Adult


Darrell

Rosa

Vendetta

9

Wassim

Elsaadi

JBMBJJ

6

Alexander

Glackin

Vicente Junior BJJ

3





Light

155 lbs

Executive


Josh

Vorbau

Rock Ministries

6

Stefano

Azario

Team Jucao USA

4





Welter

170 lbs



Chris

Quintana

Rock Ministries

21

Justin

Bensema

Vicente Junior/PACS

14

Jeff

Melvin

Strongarm MMA

7





Middle

185 lbs



Jarrod

Curry

Green Jiu Jitsu

9

Pierre

Tran

Team Pedro Sauer

6

Robert

Moyer

Team Ramsey Jiujitsu

3





Light Heavy

205 lbs

Adult


Larry

Martin

Team Pedro Sauer

6

Jamil

Thomas

Balance/NJMA

4









Heavy

206+ lbs



Chris

Keeney

Green Jiu Jitsu

6

Vincent

San Pedro

TAL Team

4





Fastest Sub:




Jarrod

Curry

Green Jiu Jitsu  (21 sec)


NoGi Results:


Kids

Beginner







50-58 lbs




Sammy

Spaulding

AMERICAN MMA

9

D.j.

Winsett II

Yamasaki Academy

6

Nathan

Anapolsky

Maryland Martial Arts

3





66-74 lbs




Natalie

Perez

Impact Martial Arts

6

Shane

Bowman

Balance/NJMA

4





79-90 lbs




Caleb

Underhill

Team Ramsey Jiujitsu

6

Robert

Gaddy

Platoon Jiu Jitsu

4





Teens

Beginner



 

 



167-173 lbs




Brian

Maldonado

Rock Ministries

6

Brent

Artley

Team Ramsey Jiujitsu

4





Kids

Intermediate



 

 



82-83 lbs




Italo

Azario

Team Jucao USA

6

Rocco

Murray

Team Lloyd Irvin

4





90-92 lbs




Alicia

Slimmer

Impact Martial Arts

6

Ricco

Murray

Team Lloyd Irvin

4





95-107 lbs




Emma

Matera

NJMA-Delran

6

Aiden

Shymanski

Northeastern Jiu-Jitsu

4





Teens

Intermediate







98-105 lbs




Shon

Staton

Team Lloyd Irvin

9

Kobe

Adolph

Team Lloyd Irvin

6

Angelo

Levon

Ground Control Academy

3





125-155 lbs




Christian

Hannigan

JBMBJJ

12

Joel

Renaud

Hokano Mikata

8

Tyler

Burns

Tatu BJJ

4

 

 



Kids

Advanced







68-79 lbs




Lloyd

Irvin III

Team Lloyd Irvin

12

Sydney

James

Team Lloyd Irvin

8

Mia

Broadway

Team Lloyd Irvin

4





78-79 lbs




Quinton

Dixon

Team Lloyd Irvin

6

Tobie

Renaud

Hokano Mikata

4





103-105 lbs




Elijah

Dorsey

Team Lloyd Irvin

6

Angelo

Levon

Ground Control Academy

4









Fastest Sub




Quinton

Dixon

Team Lloyd Irvin
(16 sec)





Brown/Black

Belt







Heavy

206+ lbs



Joshua

Key

Dante Rivera

9

Samir

Abdolkader

Yamasaki Academy

6

Richard

Kretschmer

Impact Martial Arts

3





Purple

Belt







Feather

145 lbs



Brad

Boulton

JBMBJJ

6

Patrick

Paulo

Bloom MMA

4





Light

155 lbs



Malachi

Edmond

Team Lloyd Irvin

6

Zach

Green

Gracie Philadelphia

4





Middle

185 lbs



Kevin

Gibbs

10th Planet JJ

15

David

Porter

Team Pedro Sauer

10

Eric

Strausser

Bloom MMA

5





Heavy

206+ lbs



Connor

Dixon

Impact Martial Arts

12

Alec

Castro

CPAMMA/Renzo Gracie

8

Jason

Edwards

PaperStreet BJJ

4





Fastest Sub:




Conner

Dixon

Impact Martial Arts
(26 sec)





Blue

Belt

Executive




 


Welter

170 lbs

 


Chris

Cobb

Alliance PA

9

William

Redheffer

Balance Studios

6

Jeremy

Metzger

Vicente Junior/PACS

3





Blue

Belt

Adult men






 Feather

145 lbs

 


Tim

Schilling

Animals MMA

15

Matt

Santini

Tim Carpenter BJJ

10

Matt

Roberts

MPR Endurance MMA

5





Light

155 lbs



Daniel

Maira

MPR Endurance MMA

15

Doug

Nguyen

Team Pedro Sauer

10

Ruben

Blanco

Ocbjj

5





Welter

170 lbs



Derrick

Holmes

Team Lloyd Irvin

18

Jeff

Melvin

Strongarm MMA

12

Ocie

Blackman

Razors Edge MMA

6





Middle

185 lbs



DD

Adams

Ground Control

9

Nicholas

Oneill

Balance/NJMA

6

Piankhi

Zimmerman

CPMMA

3





Light Heavy

205 lbs



Justin

Kantorik

Vicente Junior/PACS

9

Jason

Santiago

Platoon Jiu Jitsu

6

Greg

Davies

Green Jiu Jitsu

3





Fastest Sub:




Derrick

Holmes

Team Lloyd Irvin

(50 sec)





Blue

Belt

Adult women






Feather

135 lbs



Danielle

Kelly

Renzo Gracie Philly

6

Emelyn

Shea

Platoon Jiu Jitsu

4





Middle

151+ lbs



Kasey

Mathews

PaperStreet BJJ

6

Michelle

Hetrick

UFC Gym

4





Fastest Sub:




Danielle

Kelly

Renzo Gracie Philly

(2:09)





White

Belt

Executive






Light Heavy

205 lbs



Dustin

Buxton

n/a

6

Tom

Abraham

Unrivaled Athletics

4





White

Belt

Adult






Feather

145 lbs



Stephen

Nova

American Killer Bees

6

Dylan

Galetti

PaperStreet BJJ

4





Light

155 lbs



Josh

Vorbau

Rock Ministries

15

Tim

Baillie

Elevated

10

Wassim

Elsaadi

JBMBJJ

5





Welter

170 lbs



Robert

Hoskins

Rock Ministries

21

Chris

Quintana

Rock Ministries

14

Mark

Devito

Elevated

7





Heavy

206+ lbs



Scott

Vincent

Elevated

6

Chris

Keeney

Green Jiu Jitsu

4









Fastest Sub:




Mark

Devito

Elevated (35 sec)





Kids/Teens Gi Team Awards:

1st Place:


Team Lloyd Irvin

62 pts



2nd Place:


Association Hokano Mikata

14 pts


Kids/Teens NoGi Team Awards:

1st Place:


Team Lloyd Irvin

44 pts



2nd Place:


Impact Martial Arts

12 pts


Adult/Executive Gi Team Awards:

1st Place:


Team Lloyd Irvin

30 pts



2nd Place:


Vicente Junior/PACS

29 pts


Adult/Executive NoGi Team Awards:

1st Place:


Rock Ministries

50 pts



2nd Place:


Team Lloyd Irvin

24 pts