Steel City Submission Classic Results:

August 2, 2014


Gi Results:


Kids

Intermediate







68-94 lbs




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Zakary

Smith

Leverage/Pedro Sauer Ohio

4





94-97 lbs




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Blake

Buehler

Independent

4





Kids

Beginner



 




73-97 lbs

 



Corey

Lilley

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Blake

Buehler

Independent

4





97-97 lbs




Colby

Gentert-Corso

SCMA Pedro Sauer

6

Blake

Buehler

Independent

4





Teens

Intermediate







100-106 lbs




Tylor

Storey

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Peter

Lee

Octane MMA

4





Teens

Beginner







120-150 lbs




Mikey

Lundy

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Mazie

Smith

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





145-150 lbs




Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Mazie

Smith

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





145-174 lbs




Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Dylan

Morgan

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





Fastest Sub:




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr




0:28





Purple

Belt

Men






Light

155 lbs



David

Klink

SCMA Pedro Sauer

6

Ken

Sutton

Rodrigo Junqueira

4





Middle

185 lbs



Mike

Hiuhan

Pedro Sauer

6

Jeremy

Guillard

CPAMMA/Raptor BJJ

4





Heavy

206+ lbs



Alec

Castro

CPAMMA/Renzo Gracie

6

Kenny

Davis

SCMA Pedro Sauer

4





Fastest Sub:




Alec

Castro

CPAMMA/Renzo Gracie (4 min)





Blue

Belt

Men






Light

155 lbs

 


Evan

Anastacio

Marcelo Garcia Pittsburgh

15

Aaron

Hannan

Marcelo Garcia Pittsburgh

10

Gavin

Teragawa

PA Combat Sports/Vicente Jr

5





Welter

170 lbs



Jeremy

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Andrew

Pardee

Renzo Gracie

4





Middle

185 lbs



Justin

Kantorik

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Paul

Tost

Elite Combative Systems

4





Fastest Sub:




Gavin

Teragawa

PA Combat Sports/Vicente Jr




1:37






White

Belt

Men






Bantam

135 lbs



Nathan

Sakal

Titan MMA

6

Ryan

Croyle

Leverage/Pedro Sauer Ohio

4





Feather

145 lbs



Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Nathan

Sakal

Titan MMA

4





Welter

170 lbs



Logan

Buehler

SCMA Pedro Sauer

12

Bruce

Charles

PA Combat Sports/Vicente Jr

8

Justin

Bensema

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





Middle

185 lbs



Ryan

Kenski

Underground BJJ

12

Nicholas

Shepherd

Phil Clarks Martial Arts

8

Randy

Twigg

Elite Combative System

4





Light Heavy

205 lbs



Travis

Kalbaugh

Octane MMA

9

Ryan

Kenski

Underground BJJ

6

Randy

Twigg

Elite Combative System

3





Fastest Sub:




Nicholas

Shepherd

Phil Clarks Martial Arts (1:49)






Open

Class

Women


 

 

 


Light

150 lbs



Leah

Terry

Independent

6

Mazie

Smith

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





Fastest Sub:




Leah

Terry

Independent (5:40)


NoGi Results:


Kids

Beginner







46-68 lbs




Zakary

Smith

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Sawyer

Koroly

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





73-97 lbs




Corey

Lilley

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Blake

Buehler

Independent

4





Kids

Intermediate



 

 



68-94 lbs




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Zakary

Smith

Leverage/Pedro Sauer Ohio

4





94-97 lbs




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr

6

Blake

Buehler

Independent

4





 Teens

Beginner







145-150 lbs




Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Mazie

Smith

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





145-174 lbs




Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

6

Dylan

Morgan

PA Combat Sports/Vicente Jr

4





Fastest Sub:




Jonathan

Metzger

PA Combat Sports/Vicente Jr




1:25





Purple

Belt

Absolute


David

Klink

SCMA Pedro Sauer

9

Mike

Hiuhan

Pedro Sauer

6

Alec

Castro

CPAMMA/Renzo Gracie

3





Fastest Sub:




David

Klink

SCMA Pedro Sauer (3:23)






Blue

Belt

Men






Light

155 lbs



Gavin

Teragawa

PA Combat Sports/Vincente Jr

9

Jason

Rae

SCMA Pedro Sauer

6

Brad

Bick

Relson Gracie

3





Welter

170 lbs



Jeremy

Guillard

CPAMMA/Raptor BJJ

6

Jeremy

Metzger

PA Combat Sports/Vincente Jr

4





Light Heavy

205 lbs



Jeremy

Guillard

CPAMMA/Raptor BJJ

6

Justin

Kantorik

PA Combat Sports/Vincente Jr

4





Fastest Sub:




Jeremy

Guillard

CPAMMA/Raptor BJJ (1:24)






White

Belt

 Men






Bantam

135 lbs



Nathan

Sakal

Titan MMA

6

Ryan

Croyle

Leverage/Pedro Sauer Ohio

4





Feather

145 lbs



Nathan

Sakal

Titan MMA

6

Paul

Crupi

Leverage/Pedro Sauer Ohio

4





Welter

170 lbs



Logan

Buehler

SCMA Pedro Sauer

9

Britt

Callahan

Brute Squad Fight Team

6

Justin

Bensema

PA Combat Sports/Vincente Jr

3





Middle

185 lbs



Ryan

Kenski

Underground BJJ

6

Randy

Twigg

Elite Combative Systems

4





Light Heavy

205 lbs



Zach

Gaines

Brute Squad Fight Team

6

Travis

Kalbaugh

Octane MMA

4





Fastest Sub:




Ryan

Kenski

Underground BJJ (50 seconds)





TEAM WINNERS


Kids/Teens Gi

1st Place:


Leverage/Pedro Sauer Ohio

34 pts



2nd Place:


PA Combat Sports/Vicente Jr

24 pts


Kids/Teens NoGi

1st Place:


Leverage/Pedro Sauer Ohio

28 pts



2nd Place:


PA Combat Sports/Vicente Jr

18 pts


Adult Gi

1st Place:


PA Combat Sports/Vicente Jr

33 pts



2nd Place:


Marcelo Garcia Pittsburgh

25 pts


Adult NoGi:

1st Place:


SCMA Pedro Sauer

24 pts



2nd Place:


PA Combat Sports/Vincente Jr

20 pts